Z materiałów źródłowych wynika, że data 03.06.1945 jest ważną datą w historii Lubska, to właśnie w tym dniu radziecki komisarz wojskowy nadzorujący miasto poinformował polską tymczasową delegację o zakończeniu wojny i przekazaniu władzy nad miastem w ręce polskiej cywilnej administracji. Lucjan Grzeja (lubski regionalista) w wywiadzie przeprowadzonym 7 listopada 1981 roku z burmistrzem Lubska w latach 40-tych, Walerianem Bielerzewskim, a opublikowanym w Lubskich Rozmaitościach w 1983 roku, podaje wiarygodne informacje o tym wydarzeniu:
/fragment z wywiadu/
"/.../
Lucjan Grzeja - W jaki sposób nastąpiło przejęcie władzy przez administrację polskją?
Walerian Bielerzewski - Nic wielkiego nie było. 3 czerwca 1945 roku przyszedł do nas wojenny komendant miasta i powiedział, że jest już po wojnie i przekazuje władzę ludności cywilnej. Życzy powodzenia w rządzeniu.
/.../"
Niewiele, no cóż...
Kilka fotografii dla zilustrowania tej historii:

fotografia ze zbiorów prywatnych Władysława Kowalskiego - po lewej (w okularach) burmistrz Lubska w 1945 roku Walerian Bielerzewski, po prawej Lucjan Grzeja.
Zdjęcie wykonane podczas wywiadu w domu W. Bielerzewskiego we Wschowej w 1981 roku.

fotografia - fragment z niemieckiej pocztówki z lat 40-tych.
Ratusz w Lubsku /Sommerfeld/ tradycyjne miejsce lokalnej cywilnej władzy .

fotografia własna z początku lat 90-tych ub.w.
Historyczny herb Lubska z datą przekazania cywilnej polskiej władzy, administracji nad miastem przez komisarza radzieckich wojsk okupacyjnych. Znajdował się we wnętrzu ratusza do lat 90-tych kiedy to decyzją 'nowej polskiej władzy' został usunięty.
Czy słusznie? Niech to osądzą sami mieszkańcy Lubska.

foto. flaga miasta Lubsko na maszcie przed ratuszem - siedzibą lokalnych władz.
zobacz też tekst: Lubsko - niechciana data? zamalowywanie historii, Tygodnik Powiatowy nr:1 z 9 stycznia 2003 r.